Podstawowe informacje o ozonowaniu

Ozonowanie Co to takiego?

Ozon to nic więcej jak tlen 02, z dodatkowym atomem tlenu. Dodatkowy atom tlenu powstaje pod wpływem wyładowania elektrycznego w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu. Ozon powstaje w naturalny sposób: pod wpływem działania promieni UV (warstawa ozonowa atmosfery), w czasie burz i przy wodospadach, więc jest on w pełni naturalny. Charakterystyczny ”świeży, czysty, wiosenny” zapach w czasie burzy jest rezultatem naturalnie powstałego ozonu w wyniku wyładowań atmosferycznych. Ozon można uzyskać również przy użyciu tzw. generatorów ozonu, które wytwarzają ozon w syniku wyłądowań elektrycznych. Jako gaz źródłowy może być użyte powietrze atmosferyczne lub czysty tlen. Do uzyskania czystego tlenu mogą być użyte koncentratory (separatory) tlenu do koncentracji tlenu z powietrza. Wyższe stężenie ozonu można osiągnąć, jeśli zastosowany jest czysty tlen jako gaz źródłowy, np. z butli tlenowych.

Ozonowanie Jak to działa?

Ozon działa na zasadzie utleniania. Kiedy naładowana statycznie cząsteczka ozonu (O3) wchodzi w kontakt z elementem utlenianym, cząsteczka ozonu natychmiast przechodzi w tlen. Wynika to z faktu, że ozon jest bardzo niestabilny i szybko powraca do swojej pierwotnej postaci, czyli tlenu (o2). Ozon może utleniać wszystkie rodzaje materiałów, ale również składniki nieprzyjemnego zapachu (rozbijając łańcuch zapachowy) i mikroorganizmy takie jak wirusy, pleśnie i bakterie. Podczas działania ozonu dodatkowy atom tlenu uwalniany jest z cząsteczki i wiąże się on z materiałem, na którym ozon działa. W końcu powstaje tylko czysta i stabilna cząsteczka tlenu.

Istotną cechą ozonu jest to, że nie kryje nieprzyjemnych zapachów, lecz trwale je usuwa (niszcząc lotne cząstki przenoszące zapachy).

Ozon to jeden z najsilniejszych dostępnych utleniaczy. Dodatkowy atom w cząsteczce ozonu wiąże się (utlenia) w ułamku sekundy z każdym składnikiem, który wchodzi z nim w kontakt, dlatego jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze, niż chloru.

Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. Główną zaletą ozonu jest jego „czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania niepożądanych, bądź szkodliwych produktów ubocznych. Ze względu na to, że ma to mocny, rozpoznawalny zapach, niewielkie stężenia są natychmiast wyczuwalne. To sprawia, że praca z ozonem jest bezpieczna.

Ozonowanie jest ekologiczną metodą, która nie pozostawia żadnych skutków ubocznych, nie powodując żadnych reakcji alergicznych. Zabieg powtarzany przynajmniej dwa razy w roku znacząco poprawia komfort życia alergików i astmatyków, gdyż zabija drażniące grzyby, pleśnie i alergeny.

Ozonowanie Zastosowanie.

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Ozon jest alotropową odmianą tlenu występującą we wszystkich stanach skupienia. W stanie gazowym jest niebieski i ma charakterystyczny ostry zapach. Ozon, jako silny utleniacz powszechnie stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji, dezodoracji i deakaryzacji pomieszczeń, jak również w procesie uzdatniania wody, czy jako czynnik odkażający.

Technologia ozonowa ze względu na właściwości aktywnego tlenu, może być stosowana m.in. w:

  • usuwaniu nieprzyjemnych zapachów (m.in. dym papierosowy, zapachy ludzkie i zwierzęce, spalenizna, stęchlizna, fenole itp.)
  • likwidacja wirusów i bakterii z powietrza
  • ochrona przed insektami i gryzoniami (ozon je wypędza, likwidując ścieżki zapachowe)
  • usuwanie pleśni i grzybów
  • czyszczeniu klimatyzacji i wentylacji
  • odgrzybianie pokoi, mieszkań, domów
  • usuwanie roztoczy, bakterii, wirusów- bez użycia środków chemicznych

Jeżeli mają Państwo pytania, uwagi, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z nami.

Gwarantujemy rozwianie wszelkich wątpliwości oraz zapraszamy do współpracy.