Najczęściej zadawane pytania?

Pytania Odpowiedzi

Poniżej znajdą Państwo najczęściej pojawiające się pytania związane z ozonowaniem oraz odpowiedzi na nie.
Po kliknięciu pytania, wyświetli się Państwu pełna odpowiedź.


Ozon to nic więcej jak tlen 02, z dodatkowym atomem tlenu. Dodatkowy atom tlenu powstaje pod wpływem wyładowania elektrycznego w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu. Ozon powstaje w naturalny sposób: pod wpływem działania promieni UV (warstawa ozonowa atmosfery), w czasie burz i przy wodospadach, więc jest on w pełni naturalny. Charakterystyczny ”świeży, czysty, wiosenny” zapach w czasie burzy jest rezultatem naturalnie powstałego ozonu w wyniku wyładowań atmosferycznych.
Ozon można uzyskać również przy użyciu tzw. generatorów ozonu, które wytwarzają ozon w syniku wyłądowań elektrycznych. Jako gaz źródłowy może być użyte powietrze atmosferyczne lub czysty tlen. Do uzyskania czystego tlenu mogą być użyte koncentratory (separatory) tlenu do koncentracji tlenu z powietrza. Wyższe stężenie ozonu można osiągnąć, jeśli zastosowany jest czysty tlen jako gaz źródłowy, np. z butli tlenowych.

Ozon działa na zasadzie utleniania. Kiedy naładowana statycznie cząsteczka ozonu (O3) wchodzi w kontakt z elementem utlenianym, cząsteczka ozonu natychmiast przechodzi w tlen. Wynika to z faktu, że ozon jest bardzo niestabilny i szybko powraca do swojej pierwotnej postaci, czyli tlenu (o2). Ozon może utleniać wszystkie rodzaje materiałów, ale również składniki nieprzyjemnego zapachu (rozbijając łańcuch zapachowy) i mikroorganizmy takie jak wirusy, pleśnie i bakterie. Podczas działania ozonu dodatkowy atom tlenu uwalniany jest z cząsteczki i wiąże się on z materiałem, na którym ozon działa. W końcu powstaje tylko czysta i stabilna cząsteczka tlenu.
Istotną cechą ozonu jest to, że nie kryje nieprzyjemnych zapachów, lecz trwale je usuwa (niszcząc lotne cząstki przenoszące zapachy).
Ozon to jeden z najsilniejszych dostępnych utleniaczy. Dodatkowy atom w cząsteczce ozonu wiąże się (utlenia) w ułamku sekundy z każdym składnikiem, który wchodzi z nim w kontakt, dlatego jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze, niż chloru.
Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. Główną zaletą ozonu jest jego „czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania niepożądanych, bądź szkodliwych produktów ubocznych. Ze względu na to, że ma to mocny, rozpoznawalny zapach, niewielkie stężenia są natychmiast wyczuwalne. To sprawia, że praca z ozonem jest bezpieczna.
Ozonowanie jest ekologiczną metodą, która nie pozostawia żadnych skutków ubocznych, nie powodując żadnych reakcji alergicznych. Zabieg powtarzany przynajmniej dwa razy w roku znacząco poprawia komfort życia alergików i astmatyków, gdyż zabija drażniące grzyby, pleśnie i alergeny.

Zanim przystąpimy do ozonowania należy dokładnie posprzątać samochód tradycyjną metodą: poprzez odkurzanie i wyeliminowanie wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Obowiązkowo należy również pozbyć się wszelkich źródeł nieprzyjemnego zapachu. Ozonowanie odbywa się za pośrednictwem generatora ozonu, produkującego ozon z tlenu zawartego w powietrzu, poprzez metodę wyładowań korowych. Ozon oddaje jeden atm tlenu dowolnemu związkowi chemicznemu utleniając go.
W przypadku samochodu ozonowaniu poddawany jest układ klimatyzacji, wentylacji oraz wnętrze samochodu. Ozon krąży w układzie klimatyzacji i we wnętrzu samochodu utleniając napotkane cząsteczki chemiczne, zabijając przy tym organizmy żywe takie jak: pleśń, grzyby, bakterie, wirusy oraz związki chemiczne będące przyczyną przykrego zapachu. Po przeprowadzeniu ozonowania należy dokładnie wywietrzyć samochód.

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych.
Ozon jest alotropową odmianą tlenu występującą we wszystkich stanach skupienia. W stanie gazowym jest niebieski i ma charakterystyczny ostry zapach. Ozon, jako silny utleniacz powszechnie stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń chemicznych, w dezynfekcji, dezodoracji i deakaryzacji pomieszczeń, jak również w procesie uzdatniania wody, czy jako czynnik odkażający.
Technologia ozonowa ze względu na właściwości aktywnego tlenu, może być stosowana m.in. w:
- usuwaniu nieprzyjemnych zapachów (m.in. dym papierosowy, zapachy ludzkie i zwierzęce, spalenizna, stęchlizna, fenole itp.)
- likwidacja wirusów i bakterii z powietrza
- ochrona przed insektami i gryzoniami (ozon je wypędza, likwidując ścieżki zapachowe)
- usuwanie pleśni i grzybów
- czyszczeniu klimatyzacji i wentylacji
- odgrzybianie pokoi, mieszkań, domów
- usuwanie roztoczy, bakterii, wirusów- bez użycia środków chemicznych

Zdecydowanie TAK. Proces ozonowania samochodu przebiega w zamkniętym samochodzie, a sam ozon jest gazem wyraźnie wyczuwalnym w zapachu. Ponieważ jest on gazem nietrwałym i sam ulega rozkładowi czas jego oddziaływania na organizm jest bardzo ograniczony.
Astmatycy, alergicy oraz osoby wrażliwe na środki chemiczne mogą bez najmniejszego problemu ozonować swoje auta, co znacząco wpłynie na ich pozytywne samopoczucie w aucie.
- czyszczenie, odgrzybianie klimatyzacji i kanałów wentylacyjnych w aucie
- pozbycie się nieprzyjemnych zapachów: dymu, potu, zwierząt i innych
- usunięcie: bakteria, grzyby, roztocza i wirusy bez użycia środków chemicznych
- neutralizowanie alergenów zawartych w pyłkach kwiatowych

Firmy i przedsiębiorstwa:
- hotele, pensjonaty, właściciele domków letniskowych
- warsztaty samochodowe
- firmy sprzątające, budowlane,
- firmy zajmujące się osuszaniem budynków (odgrzybianie i dezynfekcja pomieszczeń i infrastruktury)
- właściciele sklepów spożywczych, barów, restauracji, kawairnii
- firmy z sektora komunikacji publicznej (autokary, autobusy, busy)
- firmy przewożące bądź magazynujące łatwo psujące się warzywa, czy owoce
- właściciele chłodni, magazynów
- pośrednicy, agencje nieruchomości- w celu przygotowania mieszkania/domu do sprzedaży

Osoby prywatne i gospodarstwa domowe
- astmatycy, alergicy, osoby o obniżonej odporności
- właściciele pojazdów
- osoby, które nabyły dom
- osoby, które zakończyły remont i pragną pozbyć się nieprzyjemnych zapachów farb/klejów
- rodziny, w których jeden z domowników właśnie skończył chorować (w celu likwidacji choroby)

Placówki usługowe i użyteczności publicznej
- właściciele SPA, gabinety odnowy biologicznej, solony kosmetyczne, fryzjerskie
- właściciele sauny, łaźni, gabinetów zabiegowych, masażu i inne
- prywatne gabinety lekarskie, stomatologiczne, weterynaryjne
- żłobki, przedszkola, szkoły

Pomieszczenia biurowe i usługowo-użytkowe
- pracodawcy chcący zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników
- właściciele biurowców i innych budynków
- okresowe niwelowanie zapachu dymu tytoniowego w palarniach

Nie, ozon trwale go usuwa.
Ozon całkowicie eliminuje zapach pochodzenia nieorganicznego, jak i organicznego. Ozon eliminuje brzydki zapach, a nie go maskuje. Ozon ze względu na swoje właściwości wchodzi w reakcję z lotnymi cząsteczkami, które przenoszą zapachy- powodując ich rozpad.
Ozonowania trwale likwiduje (niszczy) również źródło zapachów.